Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie
ul. Brzozowa 75, 05-080 Izabelin
Centrala telefoniczna:
22 75-23-000
tel. 22 75-23-221
fax 22 75-23-009
tono@laski.edu.pl
KRS 0000054086

Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
W środę, 14 maja, gdy nasi ósmoklasiści zmagali się z kolejnym arkuszem egzaminacyjnym, uczniowie i uczennice klas: drugiej, trzeciej, czwartej, piątej, szóstej i siódmej wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. A tam, jak twierdzili niektórzy, wsiedliśmy do wehikułu czasu i cofnęliśmy się o około sto lat. Powitała nas niestety, dosyć chłodna pogoda, ale byliśmy przygotowani i zdecydowani na tę podróż w czasie. Dookoła było mnóstwo ciszy i zieleni.
Pierwszą atrakcją była przejażdżka wozami konnymi. Jechaliśmy piaszczystymi drogami wśród łanów żyta, pszenicy i jęczmienia. Mijaliśmy też wiejskie zagrody urządzone tak, jak w dawnych czasach. Potem były zajęcia w grupach. Ze względu na pogodę odbywały się przede wszystkim w pomieszczeniach. Odwiedziliśmy salę dydaktyczną, gdzie poznawaliśmy głosy różnych ptaków, układaliśmy puzzle i graliśmy w memory. Następnie przeszliśmy do dworku, w którym był między innymi ozdobny piec kaflowy, szafy, kufry i inne elementy wyposażenia. Później wstąpiliśmy do wiejskiej chaty, gdzie pani przewodniczka opowiedziała nam o jej wyposażeniu, meblach, a co najważniejsze wiele rzeczy można było oglądać dotykiem. Dowiedzieliśmy się, co to jest alkierz, sień, krosna oraz święty kąt. Przed chatą znajdowała się studnia, z której czerpało się wodę za pomocą żurawia. Obok była krypa, czyli wydrążona w drewnie rynna. Dawniej piły z niej zwierzęta gospodarskie, a teraz my mogliśmy zanurzyć ręce i przekonać się, że jest tam woda.
Wesprzyj naszą działalność!
Zostań częścią dzieła bł. Matki Czackiej! Pomóż nam je realizować poprzez wsparcie zbiórek na nasze bieżące potrzeby! Często potrzebujemy pomocy przy zakupie specjalistycznych sprzętów do rehabilitacji dla dzieci, nowego wyposażenia do placówek, czy remontów.
Musieliśmy wykrzesać z siebie jeszcze trochę sił, aby dojść do ogniska, gdzie czekały już na nas pyszne kiełbaski. Po ich zjedzeniu niektórzy podeszli do ognia i skorzystali z roztaczającego się ciepła, co przy obecnej pogodzie, było niewątpliwą zaletą tego miejsca.
Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta w karczmie „Pohulanka”. Po raz kolejny poczuliśmy się jak mieszkańcy wsi sprzed stu lat. Można było tam skosztować wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, ale w menu znajdowały się również napoje i desery współczesne. Zatem każdy znalazł coś dla siebie.
Wycieczka była okazją do integracji uczniów i uczennic z różnych klas oraz aktywnego spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Odbyła się w ramach projektu: „Świat w dotyku – wsparcie uczniów niewidomych i słabowidzących Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Laskach”





















